CZ EN DE PL

HORTUS MAGICUS

2.–3. září 2017
Květná zahrada v Kroměříži

Čtvrtý ročník festivalu barokní kultury
v kroměřížském Libosadu

Představení festivalu

Festival barokní kultury v kroměřížském Libosadu i letos okouzlí programem, který vás vtáhne do radovánek našich předků. Barokní hudba a tanec, divadlo čerpající z původních raně novověkých her i antických bájí, ohňostroj podle původní ikonografie a dobové hry pro děti i dospělé – to vše již neodmyslitelně patří k festivalu Hortus Magicus. Jeho čtvrtý ročník se uskuteční první zářiový víkend v prostorách rekonstruované Květné zahrady, jedné z památek UNESCO v Kroměříži.

Doba vlády Leopolda I. je epochou hudebně dramatického rozkvětu, který zásadně ovlivnil umělecké smýšlení zemí náležejících k rakouskému císařství. Nejen festivity ve formě velkých hudebně dramatických a tanečních produkcí spojené s význačnými událostmi v životě dvora ve 2. polovině 17. století, ale i počátky rozvoje commedia dell’arte se staly tématem letošního ročníku festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Právě pro Kroměříž je toto téma zásadní, protože i pro biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna byl vídeňský dvůr uměleckým vzorem. Jeho styky s umělci v císařských službách pak umožnily zachování unikátních skladeb v kroměřížském hudebním archivu. Speciálně pro zářijový festival bylo proto z místních archivních pramenů nastudováno představení Festa di Sua Maesta Caesarea Leopoldo, a připravujeme také nedělní vystoupení starokladrubských koní jako vyvrcholení festivalového programu.

Po oba dny konání festivalu můžete využít nabídky stálého programu Květné zahrady. Projděte si nádherné prostory Libosadu v rámci komentovaných prohlídek, bavte se s celou rodinou při hrách, které budou připraveny ve všech prostorách Květné zahrady, využijte jedinečné příležitosti vyzkoušet si historické kostýmy a procházet se v nich zahradou stejně jako naši předkové v časech baroka. Připraveny budou také ukázky aranžování květin pod taktovkou renomovaných floristů.

Festival pořádá obecně prospěšná společnost Czech National Trust ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Muzeem umění v Olomouci.

Festival je pořádán za podpory z programu „Podpora pro památky UNESCO“ Ministerstva kultury České republiky.

Mkcr

Na co se můžete těšit?

Koně V Piškotech Muo

Jedinečné spojení výstavy Koně v piškotech a festivalu Hortus Magicus

Bojovat se nemusí pouze na poli válečném, slavnosti nemusí být pouze jednoduchou radovánkou! Výstava Koně v piškotech s podtitulem Slavnosti na dvoře císaře Leopolda I. vypráví příběh slavností a umělců, kteří připravovali složité festivity nejen pro pobavení dvora ale také jako prostředek reprezentace císaře a jeho zemí.

Arcibiskupský zámek Kroměříž | 22. 6. – 1. 10. 2017
Muzeum umění Olomouc | 25. 1. – 15. 4. 2018

Dsc2497

Exkluzivní premiéra vytvořená pro festival

Hortus Magicus nabídne návštěvníkům skladby z doby Leopolda I. Zachovaly se v kroměřížském hudebním archivu poté, co je z vídeňského dvora získal biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Díky tomu se tak diváci mohou těšit na hudebnědramatické představení Festa di Sua Maesta Caesarea Leopoldo (Slavnost jeho císařské výsosti Leopolda I.) vytvořené speciálně pro festival. Jeho vyvrcholením pak bude velkolepý barokní ohňostroj Theatrum Pyrotechnicum.